טיפולי שיניים

דף הבית » טיפולי שיניים

טיפולי שיניים מקיפים קשת רחבה של הליכים שמטרתם לשמור על בריאות הפה. הטיפולים מיועדים לשקם את תפקוד השיניים ואת אסתטיקת הפה. טיפולי שיניים מיועדים לטיפול בבעיות שונות כגון חורים, שברים או שיניים חסרות. סתימות, עקירות, טיפולי שורש, יישור שיניים והשתלות הם רק חלק מהקטגוריה של טיפולי שיניים. כולם נחשבים להליכים משקמים החיוניים לשמירה על בריאות הפה והבטחת תפקוד שיניים תקין. בנוסף קיימים גם טיפולים מניעתיים להסרת אבנית ומניעת מחלות חניכיים.

תוכן עניינים

טיפולי שיניים משקמים ממלאים תפקיד משמעותי בתיקון ושימור שיניים. הפגיעות יכולות לנבוע מעששת או נזק כלשהו. סתימות שיניים מורכבות לרוב מחומרים כמו שרף מרוכב או אמלגם. הן משמשות לסתימת חורים ולשיקום שיניים פגומות. כתרים דנטאליים מספקים כיסוי מגן לשיניים שניזוקו באופן נרחב ועברו טיפול שורש. הכתרים תומכים מבנית בשן ומשפרים את המראה האסתטי הכולל של הפה. גשרים ושתלים הם פתרונות יעילים להחלפת שיניים חסרות המשפרים את התפקוד ואת מראה השיניים.

הליכים משקמים מטפלים בבעיות וכאבים הנגרמים מדלקות או זיהומים. הרגלי היגיינה וביקור קבוע אצל שיננית הם טיפולים מניעתיים המיועדים לשמירה על בריאות השיניים. צחצוח נכון והסרת אבנית ימנעו מחלות חניכיים. בנוסף, קיימת קטגוריה של טיפולים קוסמטיים. ביניהם הליכי הלבנת שיניים המסייעים בהעלמת כתמים ושינויי צבע. ציפויי חרסינה דנטלים באמצעות קליפות דקות העשויות חרסינה או שרף המותאמות אישית ומתקנות פגמים. טיפולים אורתודנטים כגון סמכים או קשתיות שקופות ליישור שיניים וסגירת מרווחים.

טיפולי שיניים

טיפול שורש

טיפול שורש הוא הליך דנטלי שנועד לטפל בבעיות בתוך פנים השן. לרוב הבעיות נוצרות כשמוך השן מזדהם או מודלק. מוך השן המורכב מעצבים וכלי דם עלול להיפגע עקב ריקבון עמוק. מוך השן עלול גם להיפגע מטיפולי שיניים חוזרים ונשנים באותה שן או טראומה כלשהי. המטרה העיקרית של טיפול שורש היא להציל שן מעקירה על-ידי הסרת מוך השן הדלקתי. בנוסף, ניקוי יסודי של פנים השן ואיטום שלה למניעת זיהום נוסף.

ההליך מתחיל בבדיקה יסודית וצילומי רנטגן כדי לאבחן את היקף הנזק. הבדיקות מאשרות או שוללות את הצורך בטיפול שורש. לאחר שהוחלט כי יש לבצע טיפול שורש, נקבע תור במרפאה לטיפול. בשלב הראשון ניתנת הרדמה מקומית כדי למנוע כאב ואי נוחות. כדי להגיע למוך השן קודחים חור קטן בכתר השן. לאחר מכן מוציאים בזהירות את העיסה הנגועה באמצעות מכשירים מיוחדים. כעת החלק הפנימי של השן מנוקה ומחוטא.

את החלל שנוצר ממלאים בחומר מיוחד כדי לאטום את השן ולמנוע כניסת חיידקים. לאחר טיפול שורש מגיע שלב של הדבקת מבנה ומעליו חיבור כתר דנטלי. הכתר מיועד להגן על השן, לחזק אותה ולהתאים את השן מבחינה אסתטית לפה. טיפול שורש הוא הליך מוצלח ביותר המאפשר למטופלים לשמור על שיניהם הטבעיות. הטיפול מקל על כאבים או אי נוחות הנגרמים מזיהומים בשן. ההתקדמות בטכניקות ובטכנולוגיה הדנטלית מבטיחות טיפול בטוח וללא כל כאב.

גורם נוסף המשפיע על מחיר שיקום הפה הוא החומרים והטכנולוגיה בהם נעשה שימוש. חומרים איכותיים כמו חרסינה, זירקוניה או חומרים מרוכבים מתקדמים עבור כתרים וגשרים וכן חומרים כמו טיטניום לשתלים דנטליים, יכולים לייקר את העלות. בנוסף, השימוש בטכנולוגיות חדשניות כגון הדמיה תלת ממדית, או ייצור רכיבים בעזרת מחשב משפיעים על העלות. טכנולוגיות אלה משפרות את הדיוק ואת התוצאה האסתטית.

לבסוף, מומחיותו של רופא השיניים ומיקום מרפאת השיניים ממלאים תפקיד בקביעת עלות שיקום הפה. מומחים או מנתחי פה ולסת לרוב נוהגים לגבות יותר בשל ההכשרה המתקדמת שלהם והמומחיות. יתר על כן, מרפאות שיניים הממוקמות בערים מרכזיות כמו תל אביב נחשבות ליקרות יותר בטיפולי שיניים ולרוב גם האיכות גבוהה בהתאם.

טיפול שורש

שיננית

שיננית ממלאת תפקיד חשוב ומשמעותי בשמירה על בריאות הפה. היא מעניקה טיפול מונע והדרכות למטופלים על שיטות לשמירה על היגיינת השיניים. שינניות עובדות בשיתוף פעולה מלא עם רופאי שיניים כדי לספק שירותי טיפול מקיפים. אחריותה העיקרית של שיננית היא לבצע ניקוי שיניים יסודי, להסיר את הפלאק, אבנית וכתמים. טיפול קבוע אצל שיננית מונע בעיות ומחלות חניכיים, חורים ובעיות אחרות בפה. הן מעריכות את מצב השיניים ומשתפות פעולה עם רופאי השיניים.

בעוד שרובנו מקפידים על שגרת צחצוח שיניים קבועה, חלק ניכר מהאוכלוסייה עדיין מתמודד עם בעיות שיניים וחניכיים. האשם במרבית המקרים הוא צחצוח לא נכון והיגיינת פה לא טובה. חשוב להכיר בכך שרוב הבעיות בשיניים ובפה נובעות מצחצוח לא מוצלח. חורים בשיניים, דלקת חניכיים, דימום וריח רע מהפה ניתנים למניעה. טיפול יומיומי יעיל ונכון בשיניים הוא התשובה. השיננית כאמור מדריכה ומדגימה בטכניקות צחצוח המבטיחות את הסרת הפלאק החיידקי מכל פינה בשיניים.

חינוך והדרכה הם מרכיבים מרכזיים בתפקידה של שיננית. שיננית מדריכה את המטופלים כיצד לשמור על היגיינת הפה ואיך לצחצח נכון. היא גם מנחה בטכניקות שימוש בחוט דנטלי ובקיסמים מיוחדים כדי לשמור על ניקיון השיניים. השיננית גם מייעצת בענייני תזונה למניעת עששת. מפגשים קבועים עם שיננית מלמדים את המטופלים לקחת אחריות על השיניים שלהם. הם מבינים את חשיבות השמירה על היגיינת הפה במניעת בעיות ומחלות. שינניות מבצעות בדיקות וקובעות תוכנית טיפולים.

שיננית

עקירה כירורגית

עקירה כירורגית הופכת להכרחית כאשר לא ניתן לעקור את השן בקלות. הליך זה מקובל לרוב בעקירת שיניים בעייתיות. שיני בינה, שיניים פגועות, שבורות או עם מבני שורש מורכבים. גם שיניים כלואות דורשות עקירה כירורגית. ההחלטה לבצע עקירת שן כירורגית מתקבלת לאחר בדיקה מקיפה. הבדיקה כוללת צילומי רנטגן דנטאליים כדי להעריך את ניקום השן ואת מבנה השורש שלה. ההליך מתבצע בהרדמה מקומית, לעיתים גם טשטוש, כדי למנוע כל כאב במהלך הטיפול.

תהליך עקירה כירורגי כולל ביצוע חתך ברקמת החניכיים כדי לחשוף את השן ואת העצם מסביב. רופא השיניים מנתק בזהירות את השן מהארובה שלה, תוך הקפדה על מזעור הפגיעה ברקמות שלידה. לאחר הוצאת השן מנקים היטב את המקום ותופרים לסגירת החתך. ניתנות הוראות טיפול לאחר הניתוח, כולל נטילת משככי כאבים ושיטות היגיינה מתאימות. מדובר בהליך דנטאלי שמתבצע על-ידי רופא מיומן. עקירה כירורגית מתבצעת בגלל הרס של השן, שן שצמחה עקום וטיפול אורתודנטי.

מטופלים ממליצים

דילוג לתוכן